Organizace

Mezinárodní federace Goju-ryu Karate a Kobudo

Federace
Goju-ryu Kokusai Karate Kobudo Renmei, v překladu Mezinárodní federace Goju-ryu Karate a Kobudo, je jedním ze sdružení, která se na Okinawě starají o udržování tradic v rámci cvičení karate a kobudo. Jde o malou organizaci s desítky let dlouhou historií, v jejímž průběhu se její členové soustředili primárně na zachování karate a kobudo v jeho funkční podobě. Založil ji Higa Seiko sensei, jenž byl jedním ze třech žáků zakladatele školy, která byla později pojmenována Goju-ryu, Higashionny Kanryo senseie. Právě on byl prvním, pro koho byla primárním cílem cvičení karate a kobudo funkčnost technik a vnitřní síla pramenící z využití celého těla. Tento princip a fakt, že v renmei nikdy nepřevážoval zájem o propagaci navenek, a sportovní karate způsobily, že renmei zůstala skryta hlavně mezinárodní veřejnosti a svá dojo měla primárně na Okinavě a následně v Japonsku.
O první expanzi mimo Okinawu se postaral Oshiro Zenei, žák Kiyuny Choyu senseie, který založil dodnes funkční pobočku ve Francii s odnožemi ve Španělsku a Portugalsku. S nástupem nového tisíciletí došlo k navázání kontaktu ze strany slovenských karatistů, jež pak vedlo k zásadnímu růstu renmei o pobočky na Slovensku, v Česku, Kanadě, Rusku atd.
Goju-ryu karate, jež se cvičí v rámci renmei, se odlišuje od jiných směrů, které do České republiky nejprve dorazily v 70. letech ze Slovenska, kam Goju-ryu přinesl Ogawa Takeji sensei, a v posledních letech z Japonska (Gojukai) a Okinawy z jiných organizací Goju-ryu (Meibukan, Jundokan, IOGKF). Ty všechny následují primárně učení Miyagi Chojuna senseie, na rozdíl od nich má naše karate stále základ v tom, jak ho vyučoval Higa Seiko sensei. Jeho současnou podobu zásadně ovlivnily dvě výrazné postavy nedávné historie a současnosti renmei, Kiyuna Choyu sensei a Matayoshi Seitoku sensei.
Podstatnou součástí tréninku je i cvičení kobudo, tedy okinawského boje se zbraněmi. V renmei jsou vyučovány dvě školy, Ryuei-ryu kobudo a Matayoshi kobudo. V Česku cvičíme pouze tu první.

Mirek Brokeš

Mirek a Matayosi
  • 1990 - 2003 - Goju-ryu, Gojukai
  • 2003 - první kontakt s okinawským Goju-ryu
  • 2009 - první cesta na Okinawu
  • 2016 - pověřen zastupovaním okinawské renmei v ČR
  • 2018 - okinawskou renmei udělen kobudo 4. dan
  • 2023 - okinawskou renmei udělen karate 6. dan
Mirek a Matayosi Karate 6. dan Kobudo 4. dan Pověření
Karate jsem začal cvičit v roce 1990 v bruntálském oddíle, v němž se jako jednom z mála v ČR cvičila škola Goju-ryu. Důvodem byly vazby zakladatelů na Slovensko, kam karate přinesl Ogawa Takeji sensei. Za ním jsem tam pravidelně jezdil a Ogawa sensei spolu s Ladislavem Klementisem mi udělili v roce 2000 1. dan.
V roce 2003, na pozvání Slovenské federace karate, poprvé do Bratislavy přicestovali učitelé z Okinawy, což pro mě znamenalo zásadní změnu ve směřování mého studia karate. Od té doby jsem se začal věnovat právě okinawskému Goju-ryu a s tamními učiteli se pravidelně setkával na každoročním letním semináři. K tomu jsem v roce 2009 přidal i cesty přímo na Okinawu, kam se s železnou pravidelností každoročně stále jezdím učit. Časem se ke karate přidalo i kobudo školy Ryuei ryu.
Od roku 2015 spoluvedu oddíl karate v Olomouci, současně působím jako instruktor v rámci Slovenské spoločnosti tradičného karate a kobudo.

Kontakt

Česká pobočka renmei

Mirek Brokeš - zástupce pro ČR
Telefon: +420 777 812 645
E-mail: brokesm@gmail.com